Festiwal nauki w ramach Przemyskiej Akademii Talentów

Festiwal nauki w ramach Przemyskiej Akademii Talentów

20 grudnia 2018 r. w gmachu gościnnej Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej odbył się Festiwal Przyrodniczy dla reprezentantów klas III gimnazjów przemyskich oraz ich opiekunów – nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. Była to impreza zorganizowana w ramach Przemyskiej Akademii Talentów, której koordynatorem jest Młodzieżowy Dom Kultury. Zadaniem Festiwalu przyrodniczego było promowanie wartości i atrakcyjności nauk przyrodniczych: geografii, biologii, fizyki, chemii, matematyki oraz docenienie 18 – letniego dorobku szkół gimnazjalnych. Ponadto organizatorzy chcieli w sposób ciekawy i humorystyczny, poprzez współpracę a nie rywalizację, docenić aktywność i kreatywność młodych ludzi – w duchu integracji. Uczestnikami byli uczniowie (prawie 50 osób) reprezentujący prawie wszystkie klasy gimnazjalne (ostatnie) w Przemyślu, z SOSW Nr 1 i Nr 2 włącznie. Na początku programu mgr Teresa Krasnowska (filozofka przyrody), wygłosiła wykład na temat niedocenianych możliwości naszego mózgu i wartości procesu uczenia się. Następnie odbył się efektowny pokaz „Chemia magii, magia chemii” inspirowany przygodami Harrego Pottera pod kierownictwem mgr Agaty Zięby-Warcholak oraz jej zespołu asystentów z SP z Oddz. Gimnazjalnymi SA I LO w Przemyślu. Kolejną atrakcją był konkurs wiedzy przyrodniczej: zespoły składające się z uczniów z różnych szkół rozwiązywały zadania z w/w 5 przedmiotów przyrodniczych. Za każde rozwiązane zadanie otrzymywali 1/5 hasła. W efekcie każda drużyna po rozwiązaniu wszystkich zadań układała na podłodze hasła, np.: „Działanie nawet maleńkiej istoty prowadzi do zmian w całym Wszechświecie”. Nikola Tesla.


Na zakończenie szkolne drużyny otrzymały na pamiątkę spotkania gry planszowe, aby dalej rozwijać umiejętność współpracy, zabawy i myślenia, każdy uczestnik otrzymał koszulkę z promiennym nadrukiem: „Gimnazjum 2019. Last but not least”. Nauczycielom podziękowano za trud pracy i rozwoju.
Dziękujemy Panu dr Sławomirowi Soleckiemu i Pani Małgorzacie Wałczyńskiej z PWSW w Przemyślu. Festiwal został zorganizowany dzięki Państwu: Elżbiecie Rozmus, Agacie Ziębie-Warcholak, Annie Trzeciak, Dorocie Rogoz, Dorocie Zych, Andrzejowi Zychowi, Annie Kozłowskiej, Joannie Markin.