Uczniowie sekcji medialnej MDK przećwiczyli na jednych z ostatnich zajęć przed feriami formę wywiadu. Rozmowę z dyrektorem MDK Stanisławem Karszyniem o sprawach poważnych i tych mniej poważnych ...

b_500_400_16777215_00_images_aktualnosci_2017_wywiadmin.jpg

O półkolonii, obchodach 65-lecia i innych sprawach z dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury w Przemyślu Panem Stanisławem Karszyniem rozmawiają uczestnicy zajęć Sekcji medialnej: Agata Borys, Monika Pazowska, Gabriela Pelc, Tomasz Oszczypko.

Sekcja medialna: Można powiedzieć, że zaczęły się już ferie zimowe. Wiemy, że w tym czasie MDK organizuje półkolonię dla dzieci i młodzieży. Proszę nam coś więcej na ten temat powiedzieć. Dlaczego warto zapisać młodszego brata lub siostrę na półkolonię organizowaną przez placówkę, którą Pan kieruje?

Stanisław Karszyń: MDK od wielu lat jest organizatorem wypoczynku zarówno ferii zimowych, jak i wakacji letnich, który cieszy się co roku ogromnym zainteresowaniem i zawsze jest więcej chętnych, niż możemy przyjąć. Ferie zimowe z MDK-iem to przede wszystkim możliwość ciekawego spędzenia wolnego czasu przez dzieci. W programie są zawsze zajęcia artystyczne, wyjścia w teren, wyjazdy na basen, jak również w zimie na lodowisko. Opieka jest zapewniona od 7:30 do 15:30 i na pewno w tym czasie nie można się z nami nudzić.

Sm: W tym roku MDK świętował rocznicę 65-lecia swojej oświatowej działalności. Czy jest Pan kontynuatorem pracy swoich poprzedników, czy wprowadził pan wiele zmian, innowacji? Co się udało zmienić, a czego nie i nad czym jeszcze w przyszłości chciałby Pan popracować?

SK: Tak, obchodziliśmy niedawno piękny jubileusz 65-lecia istnienia placówki. Uroczystość była bardzo dobrze przygotowana i podobała się zaproszonym gościom. Jako dyrektor po części kontynuuję oczywiście to, co funkcjonowało w MDK-u od wielu lat, ale też wprowadziłem bardzo wiele zmian.. Zdecydowałem się na utworzenie nowych sekcji, jak choćby medialną,, do której Wy uczęszczacie, ale również wiele innych: nauka gry na flecie, perkusji elektronicznej, sekcja komputerowa, wolontariatu, języka niemieckiego, nauka jazdy na rolkach i łyżwach. Staram się również modernizować bazę placówki, zmieniać pewne zasady funkcjonowania itp. Generalnie zmian było dużo i chyba wyszły na dobre, biorąc pod uwagę chociażby dużo większą liczbę uczestników w obecnym roku szkolnym.

Sm: Od kiedy Pan objął funkcję dyrektora MDK-u, czym zajmował się S. Karszyń, zanim powierzono mu kierowanie placówką?

SK: Od początku swojej pracy zawodowej jestem związany z oświatą. Z wykształcenia jestem nauczycielem, więc praca w Młodzieżowym Domu Kultury w Przemyślu, który jest placówką oświatową,, nie była szczególnie dużą zmianą dla mnie. Wcześniej poza pracą dydaktyczną w szkole zajmowałem się również wieloma innymi rzeczami, nie zawsze związanymi tylko z oświatą. Od momentu rozpoczęcia pełnienia funkcji dyrektora praktycznie całą energię poświęcam dla placówki.

Sm: Chcieliśmy jeszcze, korzystając z okazji, zapytać o Pana zainteresowania, hobby. Czym S. Karszyń lubi się najchętniej zająć, kiedy już nie jest w MDK-u?

SK: Zainteresowań mam sporo i zazwyczaj często szukam czegoś nowego. Z takich nietypowych mogę wymienić astronomię. Spoglądanie wieczorem na niebo i wyszukiwanie obiektów z Kosmosu jest wciągające. Zobaczenie „na żywo” pierścieni Saturna czy oddalonych o setki tysięcy lat świetlnych galaktyk robi naprawdę wrażenie. A ostatnio powróciłem do pasji z lat szkolnych, a mianowicie do muzyki i na nowo staram się odkrywać instrumenty, na których kiedyś uczyłem się grać z dużym zapałem.

Sm: Pana plany zawodowe, prywatne na przyszłość?

SK: Na pewno dalsza efektywna praca i realizacja nowych pomysłów w Młodzieżowym Domu Kultury w Przemyślu, który daje duże pole do działania, aczkolwiek praca tutaj do najłatwiejszych nie należy.

Sm: Dziękujemy za miłą rozmowę, interesujący wywiad, którego zechciał nam Pan udzielić i życzymy dalszych sukcesów w pracy oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Sekcja medialna MDK w Przemyślu: Agata Borys, Monika Pazowska, Gabriela Pelc, Tomasz Oszczypko

Fotografie: Stanisław Kawiak