Szachy - nauka gry, turnieje

knight2.png

Poprzez naukę gry w szachy ćwiczymy koncentrację, uczymy logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Uczestnicy zajęć zainteresowani rywalizacją sportową mogą brać udział w szkoleniach, zawodach lokalnych, regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych.

attern-horizontal.png

 

25 kwietnia w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce koło Rzeszowa odbył się I Kongres Edukacyjny IT i Szachy. W drużynowym turnieju szachowym szkół podstawowych, który towarzyszył konferencji, wzięło udział 277 uczniów z klas I-III oraz 361 z kl. IV-VI. Wśród nich było też kilkunastu wychowanków przemyskiego MDK, którzy reprezentowali swoje szkoły.  Choć konkurencja była duża, jednak wśród zwycięzców turnieju w klasyfikacji indywidualnej znalazł się przemyślanin - Damian Werhun! Zarówno frekwencja, jak i wysoki poziom turnieju pokazują, że szachy cieszą się coraz większą popularnością wśród najmłodszych uczniów. Na zajęciach w MDK mogą oni doskonalić swoje umiejętności, by sięgać po zwycięskie laury.

Mimo wolnej soboty Wiosenny Turniej Szachowy, który odbył się w dniu 14 kwietnia 2018 w Młodzieżowym Domu Kultury w Przemyślu, zgromadził liczną grupę dzieci i młodzieży wraz z rodzicami i opiekunami. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim, a składał się z 7 rund rozegranych w dwóch kategoriach: dzieci w wieku przedszkolnym i klas pierwszych szkół podstawowych oraz uczniowie pozostałych klas szkół podstawowych. Łącznie w turnieju wzięło udział blisko 70 uczestników z przemyskich przedszkoli i szkół podstawowych.
Liczba zgłoszeń pozytywnie zaskoczyła organizatorów, choć organizacyjnie było to nie lada wyzwanie. Sala widowiskowa, gdzie przygotowano stoły do rozgrywek z trudem pomieściła taką ilość osób. Najmłodszy uczestnik miał zaledwie 4 lata, natomiast najstarszą grupę stanowiła młodzież w wieku do 14 lat. Sędziowali nauczyciele - instruktorzy szachowi MDK p. Zofia Bator oraz p. Andrzej Krawczyk.
Rywalizacja była widoczna od samego początku, a towarzyszące emocje dawały się poznać również na twarzach rodziców, gorąco kibicujacych swoim dzieciom.

Na najlepszych zawodników czekały oczywiście puchary oraz nagrody rzeczowe. Młodzieżowy Dom Kultury od wielu lat zajmuje się nauką gry w szachy i coraz bardziej cieszy fakt, że gra ta z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.
Obecnie w MDK funkcjonuje kilka grup, w których w obecnym roku szkolnym szkoli się blisko setka uczniów.

Jak wiadomo, szachy są grą, która rozwija dziecko. Pośród wielu plusów można wymienić: rozwój umiejętności obserwowania, rozwagi, przezorności, czy zapobiegliwości,a podobno również mają właściwości terapeutyczne. W chwili obecnej trwają jeszcze zapisy do nowych grup na rok szkolny 2018/19, tak więc zapraszamy do Młodzieżowego Domu Kultury w Przemyślu.

W dniu 20 stycznia 2018 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Przemyślu odbyły się Mistrzostwa Szachowe. W turnieju wzięło udział 27 zawodników i zawodniczek, którzy rywalizowali w kategoriach dzieci urodzonych w latach: 2011 –  2009, 2008, 2007 – 2005, 2004 i starsi, kategorii Open oraz kategorii dziewcząt .

Wyniki w poszczególnych kategoriach:

sdf

W dniu 1 czerwca 2017 r. MDK brał udział w VI Pikniku Rodzinnym zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 4 w Przemyślu. Tego dnia przy naszym stoisku można było zagrać w mini tenisa stołowego oraz rozegrać partię szachów. W sali poza stoiskiem współorganizowaliśmy turniej szachowy, w którym udział wzięła liczna grupa dzieci uczęszczających na zajęcia szachowe do MDK.

W sobotę 6 maja odbyły się Szachowe Mistrzostwa Młodzieżowego Domu Kultury. W zawodach wzięło udział 18 dzieci w wieku 7-10 lat, który rozegrali 7 rund. W klasyfikacji ogólnej zwyciężył Damian Werhun zdobywając komplet punktów. Kolejne miejsca zajęli Karol Leśko (6 p.) i Patryk Waciak (5 p.). Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Zuzanna Pawlak i Julia Barszczak (obie po 4 p.) oraz Martyna Hałaj (3,5). Dla zwycięzców oraz wszystkich uczestników turnieju należą się słowa uznania, za spore umiejętności jakimi się wykazali - oraz sportową rywalizację.

W sobotę, 22 kwietnia w przemyskim oddziale Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli odbył się klasyfikacyjny turniej szachowy. W gronie 17 uczestników znalazła się  także reprezentacja MDK. Dzieci 8-10 letnie zmierzyły się z nauczycielami! Chociaż nikomu z młodych szachistów nie udało się zająć miejsca w ścisłej czołówce, jednak udowodnili, że  mogą już z powodzeniem podejmować na szachownicy równą walkę z dorosłymi. Gratulacje za odwagę i wytrwałość!!!

Na zajęciach szachowych we wszystkich grupach  odbywają się turnieje klasyfikacyjne, które są zarazem eliminacjami do mistrzostw MDK. Młodzi pasjonaci królewskiej gry rozwiązują także zadania, zdobywając odznakę "Mistrz 100 zadań szachowych". Emocje duże, rywalizacja trwa, ale najważniejsza jest dobra zabawa! Uczestnikom turniejów życzymy wytrwałości  oraz udanych szachowych pojedynków!

Na turnieju szachowym o Puchar Dyrektora Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli, w ub. sobotę 18 lutego w Przemyślu, zwyciężył były wychowanek sekcji szachowej MDK - Hubet Janzer, a obecnie student rzeszowskiego Instytutu Architektury. Najlepszy wśród nauczycieli okazał się Andrzej Krawczyk, prowadzący zajęcia szachowe dla dzieci w MDK. Gratulujemy i życzymy zwycięzcom dalszych sukcesów, a wszystkich chętnych do pójścia w ich ślady zapraszamy na zajęcia szachowe do MDK!

W dniu 14 stycznia 2017 roku w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się turniej szachowy na zakończenie semestru. Do rywalizacji przystąpiło 27 zawodników, którzy rywalizowali w trzech kategoriach. Zwycięzcami zostali: Kategoria dziewcząt: I miejsce – Zofia Pusz, II miejsce – Laura Pałys, III miejsce –Julia Ignowska. Kategoria chłopców: I miejsce – Gracjan Petruch, II miejsce – Jacek Michalski, III miejsce – Miłosz Mosoń. Kategoria junior starszy: I miejsce – Arkadiusz Hess, II miejsce – Aleksandra Ligęza, III miejsce – Filip Marek. Wszystkim uczestnikom gratulujemy zaangażowania i zapraszamy na zajęcia szachowe do MDK po feriach.

W środę 19 października rozegrany został turniej szachowy z udziałem 5 drużyn ze szkół podstawowych z Przemyśla. Po emocjonujących rozgrywkach zwyciężyły szkoły: I miejsce - SP nr 14, II - miejsce SP nr 1, III miejsce – SP nr 4. Dwie najlepsze drużyny zakwalifikowały się do etapu rejonowego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów przy szachownicy!

W niedzielę 19 czerwca, podczas Święta Zamku Kazimierzowskiego, odbyło się pasowanie na szachistów. Uczestniczyło w nim 25. najmłodszych adeptów królewskiej gry, uczęszczających na zajęcia w MDK. Uroczystość rozpoczęła się paradą z proporcem szachowym spod MDK na wzgórze zamkowe. Tam przybyłych powitał Król ze swoim dworem w zamkowej baszcie. Następnie władca dokonał aktu pasowania, potwierdzając go stosownym dekretem i racząc młodych miłośnikom szachów słodkim poczęstunkiem.     

W sobotę 23 kwietnia na tarasie nad Sanem odbyły się Manewry Szachowe dla najmłodszych adeptów królewskiej gry. Na starcie stawiło się 22. dzieci w wieku 5-9 lat, które uczęszczają na zajęcia w MDK dla początkujących szachistów. Podczas manewrów dzieci malowały koszulki z szachowym emblematem, odczytywały i odtwarzały w grupach zapisy partii oraz toczyły indywidualne pojedynki szachowe. Wszyscy uczestnicy wykazali się odwagą, wytrwałością i odpowiednimi umiejętnościami, dlatego zostali odznaczeni „szachowymi orderami”. Pomimo wiosennej, wietrznej pogody, na manewrach panowała gorąca atmosfera i dobra zabawa. Ważnym punktem programu była musztra prowadzona przez działaczy ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka.

W dniu 12 marca 2016 roku w pracowni szachowej MDK odbył się Turniej Szachowy podsumowujący zimowy semestr. W turnieju wzięło udział 26 zawodników, którzy rywalizowali ze sobą w trzech kategoriach. W trakcie rozgrywania kolejnych rund każdy z uczestników dążył do zdobycia jak największej ilości punktów. Po rozegraniu ostatniej rundy wyłoniono następujących zwycięzców:

Juniorki: I miejsce – Emilia Dryjańska, II miejsce – Ewelina Kurasz, III miejsce – Karolina Łabińska.

Juniorzy: I miejsce – Sebastian Wrona, II miejsce – Jacek Michalski, III miejsce – Damian Werhun.

Juniorzy Starsi: I miejsce – Dmitry Komarow, II miejsce – Mateusz Kowal, III miejsce – Yegor Chunikhin.

Emocje turniejowe udzielały się także rodzicom, którzy zadbali o to by ich pociechy w czasie przerw między poszczególnymi partiami mogli spróbować smacznych i zdrowych przekąsek. Wszystkim uczestnikom gratulujemy oraz życzymy dalszego zadowolenia z gry i sukcesów przy szachownicy.  

W sobotę 30 stycznia w Młodzieżowym Domu Kultury w Przemyślu odbył się karnawałowy turniej warcabowy z udziałem 26. zawodników w wieku od 6 do 10 lat. W grupie najmłodszych zwyciężyła Aleksandra Czerwińska, drugie miejsce zajął Ksawery Dryjański a trzecie miejsce podzieliły: Karolina Hałaj i Lena Kochanowicz. W grupie dziewcząt do lat 8 kolejne miejsca zajęli: 1.Olga Kobiałka, 2. Kamila Sobek, 3. Lura Szelążek i Katarzyna Pawlińska. Wśród chłopców do lat 8 zwyciężył Adam Strzyż, wyprzedzając Konrada Kowala i Remigiusza Wojciechowskiego. W grupie dzieci do lat 10 pierwsze miejsce przypadło dziewczętom: Martynie Hałaj i Gabrieli Nowak, które wyprzedziły Mateusza Bobrowicza, Gracjana Petrucha i Paulinę Zaczek. Na zakończenie turnieju zwycięzcy w grupach wiekowych otrzymali medale, a wszyscy uczestnicy dyplomy i słodki upominek. Jak pokazały powyższe zawody, dzieci w wieku 6-7 lat mogą całkiem nieźle przyswoić sobie w dość krótkim czasie zasady gry w warcaby i z powodzeniem uczestniczyć w rywalizacji sportowej. Jest to także ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu oraz wartościowa, intelektualna rozrywka. Kolejnym wyzwaniem dla uczestników turnieju jest opanowanie gry w szachy i spotkanie się w tym samym gronie na turnieju szachowych debiutantów. Gratulujemy i życzymy wszystkim dzieciom powodzenia w doskonaleniu umiejętności oraz dalszych sukcesów!

JSN Fidem template designed by JoomlaShine.com