A- A A+

Historia

Tutaj znajdziesz informacje dotyczące najważniejszych wydarzeń dotyczących historii Młodzieżowego Domu Kultury w Przemyślu. Jeśli posiadasz zdjęcia, stare artykuły prasowe, nagrania itp, będziemy wdzięczni za udostępnienie celem publikacji na stronie.

Młodzieżowy Dom Kultury w Przemyślu od roku 2016 posiada własny hymn.

Oto jego słowa:

HYMN MDK w Przemyślu

1) Jest takie miejsce w grodzie nad Sanem,
gdzie talent się rodzi, gdzie talent powstaje.
Fachowa kadra twórczo nas prowadzi,
jedno jest pewne, każdy się tu dobrze bawi.

Ref.: W Młodzieżowym, w Młodzieżowym Domu Kultury
rozwijam talenty i pnę się do góry.
Nudy tu nie ma, czasu nie marnuję
i talenty swoje tutaj wyszlifuję.

2) Z okien miasto Przemyśl oraz rzeka San,
wszystko to nas wprawia w kreatywny stan.
W planie zawsze mamy ofertę dla Ciebie,
sztuka, taniec czy gitara i rozwijasz siebie.

Słowa: Rafał Paśko, Muzyka: Katarzyna Huget

Wykonanie hymnu przez uczestników zajęć MDK z okazji jubileuszu 65-lecia.

A poniżej prezentujemy podkład muzyczny z tekstem wyświetlanym na ekranie do śpiewania karaoke.

b_500_400_16777215_00_images_historia_budynek-MDK-historia.png

17 listopada br. w siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury w Przemyślu świętowano jubileusz 65 - lecia placówki. Na uroczystość przybyli liczni goście, m.in.: Naczelnik Wydziały Edukacji p. Elżbieta Tarnawska oraz Radni Rady Miejskiej w Przemyślu: Robert Bal, Tomasz Kuźmiek, Maciej Kamiński, dyrektorzy placówek oświaty pozaszkolnej z Podkarpacia z Rzeszowa, Jasła i Sanoka, dyrektorzy wielu przemyskich szkół oraz instytucji kulturalnych, przedstawiciele związków zawodowych, byli dyrektorzy placówki, emerytowani nauczyciele i rodzice.

Po oficjalnym przywitaniu dyrektor MDK-u Stanisław Karszyń w krótkim wystąpieniu nawiązał do historii, podkreślając zasługi swoich poprzedników, następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy również z szacunkiem odnieśli się do bogatej, znaczonej wieloma nazwiskami i osiągnięciami, historii MDK-u, jak również podkreślali celowość istnienia tej kulturalnej placówki w czasach dzisiejszych, która wciąż może pochwalić się wieloma sukcesami.

(Fot. R. Paśko)

Na koniec tej części programu o głos zostali poproszeni ci, z przybyłych gości, którzy mieli osobisty stosunek do historii i nieraz sami ją tworzyli jako uczestnicy różnorodnych zajęć. W artystycznej części programu akademii, zatytułowanej: „Na stacji kolejowej MDK”, mogliśmy obejrzeć występy dzieci i młodzieży: zespół młodych flecistów, grupy taneczne, a także usłyszeć covery utworów M. Jacksona i zespołu Deep Purple w interpretacji młodych, zdolnych wykonawców. Na koniec uroczystości dyrektor palcówki poprosił  Naczelnik Wydziału Oświaty w Przemyślu p. Elżbietę Tarnawską o wręczenie pamiątkowych medali nauczycielom oraz wszystkim pozostałym pracownikom, podkreślając przy tym ich duży wkład i zaangażowanie w pracę. W drugiej części uroczystości wszyscy udali się na  wspaniały poczęstunek.

W sobotę, 19 listopada 2016 odbyły się dwa turnieje sportowe z okazji jubileuszu, Turniej Tenisa Stołowego oraz błyskawiczny turniej szachowy dawnych i obecnych wychowanków sekcji szachowej MDK. Na uroczystym otwarciu był obecny m.in. Piotr Pilch - dawny szachista MDK - dziś zaś dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. Przybył także założyciel sekcji szachowej i pierwszy instruktor – p. Antoni Ptasznik, zwany powszechnie przez wychowanków „Druhem”.  Na starcie stanęło 20 zawodników w wieku od 6 lat do 80+, którzy rozegrali turniej w dwóch grupach wiekowych. Wśród dzieci ze szkół podstawowych zwyciężył Jan Borysławski zdobywając komplet punktów (7). Drugi był Mateusz Mazurek (6 p.), trzecie miejsce zajął Jakub Gazda (5 p.). Poziom gry najmłodszych adeptów szachowej gry był bardzo wysoki i wyrównany, o czym świadczą kolejne miejsca z taką samą ilością punktów (4), które zajęli: Wiktor Ignatowski, Jacek Michalski i Adam Strzyż. W grupie gimnazjalistów, licealistów i seniorów zwyciężył Dmitry Komarow, wyprzedzając Antoniego Ptasznika i Grzegorza Pańczuka. Kolejne miejsca zajęli: Bartłomiej Szeląg i Mateusz Gawron. Zwycięzcy otrzymali okolicznościowe statuetki a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy i upominki. Turniej zorganizowany i prowadzony przez Zofię Bator i Andrzeja Krawczyka przebiegał w miłej i sportowej atmosferze. Na przykładzie tych zawodów można było się przekonać, że gra w szachy posiada niezwykłe właściwości integracyjne, umożliwiając ponad-pokoleniową sportową rywalizację, będącą zarazem motywującym, towarzyskim spotkaniem.

Zachęcamy również do obejrzenia krótkiego filmu z tego wydarzenia.

Czytaj więcej...

Bogata historia działalności MDK w Przemyślu na przestrzeni wielu lat nie mogła nie zostać uwieczniona na fotografiach. Przedstawiamy poniżej niewielki wybór starych zdjęć. Być może wśród osób odwiedzających stronę odnajdzie ktoś siebie na przedstawionych fotografiach. Jeśli posiadacie Państwo ciekawe stare zdjęcia lub filmy związane z działalnością naszej placówki, będziemy wdzięczni za udostępnienie ich do publikacji na stronie internetowej.

Przy Młodzieżowym Domu Kultury w Przemyślu przez kilka lat działał znakomity zespół jazzowy MDK Jazz Band prowadzony przez wieloletniego nauczyciela Stanisława Kłosa. Zespół składał się z młodych muzyków pochodzących z Przemyśla i okolic. Big Band miał na swoim koncie wiele koncertów oraz udział w licznych przeglądach i festiwalach.

Młodzieżowy Dom Kultury uzyskał w roku szkolnym 2010-2011 tytuł: Miejsce Odkrywania Talentów. Zobacz nagranie wideo z odsłonięcia tablicy pamiątkowej.

Przedstawiamy zdjęcia z obchodów 60-lecia Młodzieżowego Domu Kultury w Przemyślu

Od pierwszych lat po wyzwoleniu, chcąc otoczyć opieką najmłodsze pokolenie Polaków organizowano w Polsce: domy kultury, domy harcerza, świetlice środowiskowe itp. ośrodki kultury i oświaty. W 1946 roku Powiatowy Urząd Repatriacyjny przekazał budynek będący do 1945 r. własnością Ukraińskiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu „Wira” przemyskim harcerzom, którzy zdewastowane działaniami wojennymi mienie wyremontowali i przystosowali do działalności kulturalnej i oświatowej. I tak w 1949 roku powstał w Przemyślu Dom Harcerza, którego głównym celem było przygotowywanie kadr instruktorskich do prowadzenia drużyn harcerskich i którego nazwa czyli Dom Harcerza funkcjonuje do dziś w pamięci niektórych mieszkańców miasta. Na przełomie 1951/52 roku Dom Harcerza przejęło Ministerstwo Oświaty i chociaż nazwę Młodzieżowy Dom Kultury budynek otrzymał dopiero w 1957 r.

JSN Fidem template designed by JoomlaShine.com